2016-04-05
Panevėžio kraštotyros muziejus pavasarį pasitiko su ypatinga paroda. Tik kovo mėnesį muziejaus lankytojai turėjo unikalią galimybę pamatyti milijonų metų senumo dinozauro kiaušinį. Parodos „Vieno kiaušinio istorija“, kurioje eksponuojamas dinozauro kiaušinis iš privačios kolekcininko Klemento Sakalausko kolekcijos, atidarymas įvyko kovo 1 d. Panevėžio kraštotyros muziejuje.
Parodoje pristatomas dinozauro kiaušinis priklauso hadrozaurų šeimai, kurie dažnai vadinami ančiasnapiais pagal savo ilgą, suplotą snapą. Jie gyveno bandomis, maitinosi augalais, stovėdami ant keturių kojų, bet bėgti galėjo ir pasikėlę ant užpakalinių kojų. Hadrozaurai skleisdavo tam tikrus garsus, padedančius bendrauti su kitais bandos nariais, taip pat viliodami partnerius. Ši dinozaurų šeima atsirado, suklestėjo bei išnyko laikotarpyje tarp 100 ir 65 milijonų metų prieš dabartį. Tai buvo viena iš paskutinių ir labiausiai klestinčių dinozaurų šeimų, atsiradusi Azijoje ir išplitusi Šiaurės Amerikoje bei Europoje.
Klementas Sakalauskas – bajoras, kolekcionierius, privataus muziejaus savininkas, jau tris dešimtmečius renkantis Lietuvos ir pasaulio istoriją liudijančius eksponatus. Kolekcijai perkopus asmeninio naudojimo ribas, jis įkūrė privatų muziejų Piniavoje, kuris jau dešimtmetį džiugina lankytojus.
Klemento Sakalausko kolekcija įvairialypė – ją sudaro senoviniai automobiliai, žemės ūkio mašinos ir padargai, spynos, lygintuvai, indai, muzikiniai prietaisai, verpstės, monetos, dokumentai, šventųjų skulptūrėlės, rankdarbiai, naro kostiumas su visu inventoriumi ir daugybė kitų daiktų.
K. Sakalauskas labiausiai džiaugiasi turimomis didžiausiomis vertybėmis – dinozauro kiaušiniu, banginio slanksteliu, naro kostiumu, iš jūros ištrauktu 200 metų senumo inkaru, pirmuoju pasaulyje garso įrašymo prietaisu – Edisono fonografu bei kitais unikaliais eksponatais.
Susitikimas su kolekcininku, dinozaurų riaumojimai, ir, žinoma, pats dinozauro kiaušinis laukė tų, kurie atvyko į parodos pristatymą. Paroda „Vieno kiaušinio istorija“ Panevėžio kraštotyros muziejuje veikė iki 2016 m. balandžio 2 d.
Atgal