Karo pabėgėlių stovyklose Vokietijoje ir emigracija į JAV

1944 metų liepos mėnesį, matydamas, kad į Lietuvą ateina sovietų daliniai, ir suprasdamas, kad kelintą kartą rizikuoti jam neverta, pasitraukė.  Pasitraukė išeidamas iš namų tik su portfeliu rankose. Tas portfelis buvo beveik tuščias. Malvina Būtėnienė  prisiminė: „Būtėnas Panevėžyje gyvendamas neturėjo laiko net pavalgyti. Ir Vokietijoje, ir už Atlanto gyvendamas jis matė tik darbą“. Ten jam jau niekas netrukdė.  1945–1946 m. gyveno Flensburge, kur vadovavo pradžios mokyklos mokytojų kursams; 1946–1949 m. dirbo Dedelsdorfo, Zedorfo, Stadės ir Diepholzo DP stovyklų lietuvių gimnazijose lietuvių kalbos ir literatūros mokytoju, rengė mokytojų kursus. 1946 m. parengė „Lietuvių kalbos konspektą“ mokytojų kursams ir gimnazijai. 1946–1948 m. Flensburge redagavo ir leido kultūros ir literatūros žurnalą „Žingsniai“, 1945–1948 m. – laikraštį „Lietuvių informacija“ . 1949 m. Būtėnas emigravo į JAV, kur  dirbo Bostono lietuviškosios enciklopedijos kalbos redaktoriumi; tautotyros, kalbos, istorijos klausimais intensyviai rašė Amerikos lietuvių spaudoje: „Keleivyje“,  „Aiduose“, „Darbininke“, „Drauge“, „Gimtojo žodžio baruose“, „Karyje“, „Kelyje“, „Margutyje“, „Naujienose“, „Nepriklausomoje Lietuvoje“ (Kanada), „Pasaulio Lietuvyje“, „Vienybėje“.  Gyvendamas emigracijoje aktyviai dalyvavo VLIK‘o veikloje, sąmoningai nepriėmė JAV pilietybės. Neprarasdamas vilties sugrįžti į tėvynę, iki mirties išlaikė lietuvišką pasą. Mirė Bostone 1980 m., palaidotas Toronto Anapilio kapinėse.

 

 Nuotraukų galerija:

   

  1. Pradžios mokyklos mokytojų kursų dalyviai. Petras Būtėnas stovi viduryje prie Vyčio. Kursų dalyviai: J. Andrulis, O. Anuškevičienė, E. Mamonienė, S. Maurukienė, L. Pakalnis, H. Bukaveckaitė, A. Kielaitė, S. Draskinytė, D. Birštonaitė, J. Barkauskas, R. Kuraitytė, B. Galbuogytė, Podvoiskis. Flensburgas, 1945/1946 mokslo metai. Iš D. Būtėno asmeninio archyvo.

2. Lietuvių pradžios mokyklos mokytojo cenzui įgyti kursų dalyviai ir lektorius Petras Būtėnas. Sedorf-Zeven. 1946 m. rugpjūčio 8 d. P. Būtėnas sėdi pirmoje eilėje šeštas iš kairės. Iš D. Būtėno asmeninio archyvo.

3. Petras Būtėnas tarp lietuvių karo pabėgėlių  Flensburge (stovi antroje eilėje trečias iš kairės). Flenburgas, XX a. 5 deš. Iš D. Būtėno asmeninio archyvo.

4. Petras Būtėnas su žurnalistu Vladu Būtėnu ir jo žmona Bostone. P. Būtėnas viduryje. Apie 1950 m. Iš D. Būtėno asmeninio archyvo.

5. Petras Būtėnas su bičiuliu savo darbo kambaryje Bostone. Apie 1970 m. Iš D. Būtėno asmeninio archyvo.

6. Petras Būtėnas Bostone. Apie 1960 m. Iš D. Būtėno asmeninio archyvo.

7. Petras Būtėnas Bostone. Apie 1965 m. Iš D. Būtėno asmeninio archyvo.

8. Kalbininko Petro Būtėno (1896–1980) kapas Kanadoje, Toronto lietuvių Anapilio kapinėse. 1980 m. PKM21960 F4753.