Kad nepasikartotų, kad niekada nepasikartotų

    

Paroda KAD NEPASIKARTOTŲ, KAD NIEKADA NEPASIKARTOTŲ...

Ekspozicija PASIPRIEŠINIMO SOVIETINEI OKUPACIJAI IR SĄJŪDŽIO EKSPOZICIJA

Respublikos g. 17.

Nuo 2020 m. birželio 14 d. iki 2020 m. RUGSĖJO 30 d.

 

 

2016-aisiais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejus parengė parodą, skirtą 75-osioms pirmųjų trėmimų iš Lietuvos metinėms atminti. Daugumos fotografijų autorius – Vilius Kairys, jo fotografijose užfiksuoti vaizdai iš lietuvių tremtinių kapinių Tit Aruose.

 

1940 metų birželio 15 dieną Sovietų Sąjunga įvedė savo kariuomenę į Lietuvą ir taip pradėjo šalies okupaciją, palikusią tragiškus pėdsakus Lietuvos istorijoje. Iki karo masiškiausia susidorojimo su Lietuvos gyventojais akcija buvo įvykdyta 1941 metų birželio 14–18 dienomis. Per kelias dienas buvo suimta ir iš Lietuvos išvežta apie 18 tūkst. žmonių, iš jų apie 5 tūkst. vaikų. Tremtiniai kentėjo nuo atšiauraus klimato, bado, sunkaus darbo ir alinančios buities. Iš visų ištremtųjų po penkiolikos metų ir vėliau į Lietuvą sugrįžo tik 1157 žmonės.

 

1989–1991 m. buvę tremtiniai ir jų vaikai vyko į tremties vietas parvežti artimųjų palaikų. Daugumos fotografijų autorius – Vilius Kairys. Jo tėveliai – 1941-ųjų metų tremtiniai. Vilius Kairys gimė 1953 m. Tit Aruose. 1989 m. liepos mėnesį jis dalyvavo ekspedicijoje Jakutijos šiaurėje. Keturios grupės buvusių tremtinių iš Vilniaus ir Kauno vyko į buvusias tremties vietas: Bykovą, Trofimovską, Stolbus, Tit Arus Lenos deltoje ir Ambarčianą, Kazačę, Kuogastachą, Krestus Janos deltoje. Ekspedicijos dalyviai sutvarkė, kiek buvo įmanoma, tėvynainių kapus, pastatė paminklus. Iš Tit Arų ir Bykovo savo artimųjų palaikus parvežė į Lietuvą ir palaidojo gimtinėje.