Virtuali paroda „Laiko paženklinti Henryko Senkevičiaus „Tvano“ keliai“

2024-07-23

 

 

Virtualioje parodoje pristatomos nuotraukos, kuriose užfiksuotos Panevėžio regiono vietovės ir objektai, minimi lenkų literatūros klasiko Henryko Senkevičiaus (Henryk Sienkiewicz, 1846–1916) istoriniame romane „Tvanas“. Imtis tokios temos paskatino atskleistas įdomus faktas.

 

Panevėžio kraštotyros muziejaus direktorius dr. Arūnas Astramskas, bendraudamas su Varšuvos universiteto Baltistikos skyriaus habil. dr. Inesa Šulska (Inesa Szulska), sužinojo apie retą ir vertingą su Lietuva, Panevėžiu susijusį eksponatą, saugomą kaimyninėje Lenkijoje. Užmezgę kontaktus ir apsilankę Nacionalinio Kelcų muziejaus padalinyje H. Senkevičiaus rūmuose, Panevėžio muziejininkai išsamiai susipažino su originalia dovana garsiajam rašytojui – prabangia skrynele, kurioje buvo Panevėžio apylinkių, paminėtų „Tvane“, nuotraukos bei lapai su dovanos sumanytojų parašais. 1900-aisiais Varšuvoje minint H. Senkevičiaus 25 metų kūrybinės veiklos sukaktį, šią dovaną jam iškilmingai įteikė Panevėžio krašto „Tvano“ skaitytojai.

 

Panevėžio kraštotyros muziejaus darbuotojai leidosi ieškoti prieš daugiau nei 120 metų darytose fotografijose, dovanotose rašytojui, įamžintų objektų. Užduotis, pasirodo, ne iš lengvųjų – senieji dvarai ir kitos vietovės, minimos XVII a. kovų su švedais mūsų krašte aprašymuose, sunykę, kai kurių objektų išvaizda pasikeitusi, o kitų ir visai nelikę…

 

Netikėtai atrasta originali dovana ir priminimas apie ją šioje virtualioje parodoje susieja praeities ir dabarties istorijos gijas. Laikui einant fiksuota vaizdinė medžiaga tampa neįkainojama vertybe tiriant mūsų krašto kultūros istoriją. 

 

Originali dovana „Tvano“ autoriui. Jos svarba šiandien

Panevėžio kraštas H. Senkevičiaus romano „Tvanas“ puslapiuose

Laiko paženklinti H. Senkevičiaus „Tvano“ keliai 2024 m. fotografijose (Gedimino Kartano, Rasos Stružienės nuotraukos)

 

 

Virtualią parodą parengė:

Rasa Stružienė, rinkinių kuratorė

Emilis Jocius, vyresn. muziejininkas

Fotografavo Gediminas Kartanas

Tekstą redagavo Ieva Puluikienė

Projektą remia Panevėžio miesto savivaldybė

 

 

Naudota literatūra:

1. H. Senkevičius, Tvanas, vertė Juozas Sužiedėlis, Kaunas–Marijampolė: „Dirvos“ b-vės leidinys, t. I, 1936, 261 p.

2. H. Senkevičius, Tvanas, vertė Juozas Sužiedėlis, Kaunas–Marijampolė: „Dirvos“ b-vės leidinys, t. II, 1937, 286 p.

3. H. Senkevičius, Tvanas, vertė Juozas Sužiedėlis, Kaunas–Marijampolė: „Dirvos“ b-vės leidinys, t. III, 1938, 294 p.

4. A. A. Bojar, Szlakiem bohaterow POTOPU Henryka Sienkiewicza, Warszawa: Narodowe Centrum Kultury, 2016, 249 s.

5. I. Semaškaitė, Lietuvos dvarai, t. I, Vilnius: Algimantas, 2009, 243 p.

6. P. Juknevičius, Krekenavos seniūnijos gyvenamosios vietos. Administracinis-istorinis žinynas, Panevėžys: Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka, 2020, 186 p.

7. P. Juknevičius, Iš Upytės dvarų istorijos, Istorija reformuotoje Lietuvos mokykloje, sud. Vincentas Lamanauskas, Vilnius: Lietuvos kraštotyros draugijos leidinys, 1996, p. 28–35.

8. I. Szulska, Henryko Sienkiewicziaus apysakos „Tvanas“ pėdsakais – originali Panevėžio krašto skaitytojų dovana rašytojui, Senvagė, 2023, Nr. 2, p. 72–79.

9. R. Stankevičienė, Stebuklingojo Krekenavos Švč. Mergelės Marijos paveikslo kilmė, ikonografiniai šaltiniai ir jų kontekstai, Menotyra, t. 25, 2018, Nr. 1, p. 35–55.

10. P. Juknevičius. Didysis lenkų rašytojas Henrikas Senkevičius ir Panevėžio kraštas, prieiga internete: http://www.paneveziomuziejus.lt/files/krastieciai/Jukneviciaus_Senkevicius_Jie_isgarsino.pdf [žiūrėta 2024 09 10].

11. Kėdainių kraštas. Istorija, prieiga internete: https://www.kedainiumuziejus.lt/wp-content/uploads/2020/05/K%C4%97dainiai.-Istorija.pdf [žiūrėta: 2024 10 14].

12. Henryk Sienkiewicz, prieiga internete: https://www.vle.lt/straipsnis/henryk-sienkiewicz/.

 

Panaudota medžiaga iš Panevėžio kraštotyros muziejaus archyvų, taip pat Panevėžio ir Šiaulių vyskupijų, Kauno arkivyskupijos interneto svetainėse viešai pateikiamos informacijos.

 

 

Dėkojame Varšuvos universiteto Baltistikos skyriaus habil. dr. Inesai Šulskai už konsultacijas ir pasidalinimą savo tyrimų medžiaga, Nacionaliniam Kelcų muziejui ir jo padalinio H. Senkevičiaus rūmų-muziejaus direktoriui p. Lukašui Voitčakui už bendradarbiavimą bei už leidimą virtualioje parodoje publikuoti eksponato – dovanos rašytojui H. Senkevičiui pasirinktų dalių kopijas.

 

 

 

Atgal