Atvirukas: XX a. 3 deš., leidėjas nežinomas

Balandžio 1-oji – Melagių diena

2020-04-01

                                                                           APRILIUS, APRILIUS!

  

 

Balandžio 1-oji – Melagių diena – melų, pokštų, juokų diena. Nuo seno ją švęsdavo ir lietuviai. Ilgą laiką balandžio 1-oji būdavo laikoma naujųjų kalendorinių metų pradžia, nes tuomet jau nakties ilgumas susilygina su dienos ilgumu, švenčiama lauko darbų pradžia.

  

Neretai didžiausius pokštus balandžio pradžioje krečia ir pati gamta – šiltas pavasario dienas keičia sniego danga nukloti laukai ir atvirkščiai. Tokie pokštai žmonėms keldavo nerimą. Norėdami to išvengti stengdavosi apgauti, suklaidinti piktąsias augimo ir derliaus dvasias, kad šios nekenktų būsimajam derliui bei gyvulių prieaugliui.

   

Buvo tikima, jei balandžio 1-ąją ką apgausi, tai seksis visus ateinančius metus. Buvo pokštaujama, stengiamasi suklaidinti, skirti neįmanomas atlikti užduotis. Šaipydavosi iš pagrindinių žmogaus ydų – aplaidumo, tingumo, kvailumo, šykštumo. Už balandžio 1-osios melą ir pokštus niekas nepykdavo. Apgavus reikėdavo sušukti „aprilius“, ir aplink pasklisdavo juokas. O juokas, tikima, pagreitina pavasario atėjimą.

  

Balandžio 1-osios proga kviečiame Jus meluoti, pokštauti, juoktis. Juk juokas gamina vitaminą C, kuris ypač reikalingas šiomis dienomis.

  

Dalinamės Panevėžio kraštotyros muziejaus fonduose saugoma karikatūra ir atvirukais, skirtais Balandžio 1-ajai – Melų ir juokų dienai.

  

Vyresnioji muziejininkė Loreta Bekerė

 

  

Atvirukai: XX a. 3 deš., leidėjas nežinomas

Karikatūra: XX a. 6 deš. mokinių piešta karikatūra, kurioje vaizduojamas Panevėžio pedagogas, lietuvių kalbos mokytojas Feliksas Švelnys

Atgal