2023-01-20
„Trofėjai kaupia dulkes, o atsiminimai tęsiasi amžinai“, – kadaise yra sakiusi amerikiečių gimnastė Mary Lou Retton. Šiltais prisiminimais apie rankinio bei tinklinio sportą bei kelią į jį vakar, sausio 19 dieną, Panevėžio „Kalnapilio“ arenoje (Parko g. 12) dalinosi sporto veteranai, kurie atvyko į naujojo Panevėžio sporto istorijos ekspozicijos „Sveikame kūne – sveika siela“ stendo „Tinklinis ir rankinis“ atidarymą.
Atidaryme vienas po kito skambėjo sveikinimai bei raginimai nesustoti puoselėti sporto istorijos atminimo.
Panevėžio sporto centro direktorius Saulius Raziūnas pasakojo, jog su tinklinio bei rankinio sporto šakomis betarpiškai susidūrė dar 1990-aisiais ir jau nuo tada stebėjosi, kiek daug Aukštaitijos sostinėje yra entuziastų, gabaus jaunimo, gerų trenerių. Svečias negailėjo gražių žodžių stendo rengėjams, kurie ėmėsi ypatingos misijos.
„Labai džiugu, jog šioje sporto šventovėje skiriamas nemažas dėmesys sporto istorijai. Ji svarbi, nes lygos turi kaip atsispirti į buvusius pasiekimus, kad stengtųsi pasiekti daugiau nei buvo pasiekta“, – sakė jis ir pridūrė, jog bendromis jėgomis stengsis atrasti dar daugiau vertingų istorinių sporto reliktų bei išplėsti ekspoziciją.
Rankininkas, teisėjas Vytautas Steponas Buterlevičius taip pat džiaugėsi bendra – rankininkų bei tinklininkų – švente.
„Neapleiskime savo sporto, mylėkime“, – pabrėžė.
Pagrindinė stendo rėmėja, įmonės UAB „Tik apskaita“ direktorė Rima Pelikšienė taip pat jaučia ypatingus jausmus rankiniui, nes buvo viena iš tų, kuri dar būdama maža susidomėjo šiuo sportu ir ėmė uoliai lankyti treniruotes. Nors pastarosios truko neilgai, žymę paliko.
Moteris juokavo, jog su buhalterių kolektyvu apskaičiavusi kavos puodelio savikainą, paskyrė kurį laiką rinktus pinigus kilniam tikslui – prisidėjo prie sporto istorijos įamžinimo.
Rankininkė, trenerė Gražina Markevičienė į Panevėžį atvyko po vyro paskyrimo į tuometinę „Ekrano“ gamyklą, kurioje įsidarbino ir pati, o neilgai trukus, kolegų pastūmėta, iš rankininkės-mėgėjos tapo rankinio trenere.
„Esu iš tų asmenų, kurie prisimena kaip Lietuvoje užgimė nauja sporto šaka – didysis rankinis“, – su šypsena prisiminimais dalinosi buvusi sportininkė.
Moteris pasakojo, jog pradžia nebuvusi labai lengva – buvo net sakiusių, jog susibūrusios sporto entuziastės yra apsišaukėlės sportininkės.
„Buvome nepaprastai darbščios, atsidavusios, įkyrios – mūsų niekas nemėgo. Bet mes jau 1965-1969 metais Lietuvoje tarp Kauno ir Vilniaus komandų užėmėme trečiąją vietą. Visi labai stebėjosi – iš kur pas mus tokie sugebėjimai?“
Dar po metų Lietuvos čempionate iškovoti sidabro medaliai. Visi, pasak buvusios trenerės, buvo nustebę, nes tuo metu, čempionatuose dalyvaudavo tik Vilniaus ir Kauno sporto meistrių komandos. „O mes, atvažiavę iš provincijos, nušluostėm ne vienai komandai nosį“, – pabrėžė atidaryme dalyvavusi G. Markevičienė.
Lankytojus, norinčius pamatyti ekspoziciją, prašome iš anksto susisiekti tel. nr. 861875051 arba informacija@paneveziomuziejus.lt
G. Kartano nuotr.
Parengė vyresnioji muziejininkė-atstovė informacijai Rasa Jasiūnienė
Atgal