Grafikos darbų paroda „Laisvės žingsniai disidentų kūryboje“

2016-04-04

Dėl pastato renovacijos darbų Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio ekspozicija (Respublikos g. 17) neveiks iki 2016 m. spalio 1 d. Atsiprašome už nepatogumus.

   

Ilgus dešimtmečius trukusi sovietinė okupacija deformavo lietuvių tautos socialinę organizaciją, prislopino jos gyvybingumą, sustabdė ir iškreipė natūralų evoliucionavimą. Lietuvos gyventojams buvo primesta svetima komunistinė ideologija. Žmonių sąmonė buvo pritaikyta ne tiek kūrybinei veiklai racionalizuoti, kiek priešintis neteisėtiems okupacinio režimo įstatymams, juos ignoruoti, apeiti, orientuojantis daugiausia į savigyną, o ne į kūrybą.

Kiekvienos pavergtos tautos, siekiančios savo valstybės atkūrimo, istorijoje lemiamą vaidmenį vaidina šviesuomenė: sovietinės okupacijos metais Lietuva išbandė visą pasipriešinimo formų diapazoną – nuo ginkluotos kovos iki disidentinio judėjimo.

Disidentais buvo laikomi Sovietų Sąjungos sudėtyje esančių respublikų piliečiai, kurie, remdamiesi Helsinkio baigiamojo akto (1975 m.) nutarimais, nepripažino viešpataujančios ideologijos, reikalavo politinės laisvės ir informavo pasaulį apie žmogaus teisių pažeidimus Lietuvoje.

„Lietuva kultūriškai tapo nepriklausoma gerokai anksčiau, nei ji pasidarė nepriklausoma politiškai“, – teigė istorikas Vincas Trumpa.

Parodoje „Laisvės simboliai disidentų kūryboje“ eksponuojamos nežinomo autoriaus XX amžiaus 8-tajame dešimtmetyje sukurtų piešinių fotografijos. Jose atsispindi prigimtinis žmogaus laisvės ir grožio siekis. Fotografijų albumą su 118 piešinių nuotraukomis išsaugojo Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros altarista, apaštalinis protonotaras Bronius Antanaitis.

Parodą parengė Panevėžio kraštotyros muziejaus darbuotojai: Istorijos skyriaus vyresnioji muziejininkė Emilija Juškienė ir dailininkas apipavidalintojas Stasys Grubliauskas. Paroda Pasipriešinimo sovietiniai okupacijai ir Sąjūdžio ekspozicijoje veiks iki birželio 12 d.

Atgal