Kalėdų belaukiant: o kokie bus orai?

2020-12-11

  

Advento laikotarpis – ne tik pasiruošimas didžiosioms žiemos šventėms, bet ir ateinantiems metams. Norėdami planuoti metų darbus, šiuo magišku laikotarpiu senoliai tikėdavo tiek burtais, kurie lemdavo ateinančių metų gausą, derlių, tiek savo įžvalgomis. Per laiką išmokę stebėti supančią aplinką, gamtą, žvėris, žmonės suprato, kad taip galima pažinti ir nuspėti ateinančių metų orus. Ilgalaikiai orų spėjimai dažniausiai remdavosi orų stebėjimu kalendorinėmis švenčių dienomis (lygiadieniai, adventas, Kūčios, Kalėdos ir pan.), sietomis su svarbiais perversmo, lūžio momentais gamtoje.

 

Tikėta, kad jei advento laikotarpis šaltas, tai ateinančių metų vasara bus karšta, dažnai griaudės perkūnija. Jei per adventą dažni atodrėkiai – rugiai gražiai žydės, o jei lyja – rugių derlius bus menkas. Jei advento metu dažnai sninga – reikia tikėtis gero vasarojaus, pupų, o ypač – žirnių ir vikių derliaus. Saulėtas adventas pranašauja gerą daržovių derlių, o šviesios advento naktys – taiką ir ramybę tarp žmonių.

 

Ypatinga diena orų spėjime būdavo gruodžio 13-oji – šv. Liucijos diena, kitaip dar vadinama Šviesos diena. Nuo gruodžio 13-osios vakarai nebeilgėja, saulė leidžiasi tuo pačiu metu, tik pateka truputėlį vėliau. Dėl to iki saulėgrįžos dienos vis dar trumpėja. Žiemos saulėgrįžos metu laukiama grįžtančios saulės, todėl per šv. Liuciją didelis dėmesys skiriamas saulės ir šviesos simboliui – ugniai. Atliekamos ugnies pagerbimo apeigos, degamos žvakės suteikia šviesos ilgiems advento vakarams.

 

Nuo šv. Liucijos dienos iki Kalėdų žmonės atidžiai stebėdavo orą: manyta, kad kiekviena diena atitinka ateinančių metų mėnesį: gruodžio 13-oji – sausis, gruodžio 14-oji – vasaris, 15-oji – kovas, ir taip iki pat Kalėdų. Stebėdavo, ar diena saulėta, šalta, lietinga, ir pagal tai spręsdavo, koks bus ateinančių metų mėnuo. Šiai dienai buvo būdingas dar vienas spėjimas: prie namų slenksčio papildavo 12 žiupsnelių druskos, atitinkančių 12 metų mėnesių, ir stebėdavo: kuris labiausiai sudrėks, tas metų mėnuo ir bus lietingiausias.

 

Iš kartos į kartą perduodama senolių orų spėjimo tradicija praranda svarbą dėl klimato kaitos proceso. Tačiau kviečiame prisiminti ir patikrinti jų išmintį, praleisti gruodžio 13-ąją, šv. Liucijos dieną, ieškant atsakymo į klausimą „O kokie bus orai?“

 

 

Vyresn. muziejininkė Loreta Bekerė

G. Kartano nuotrauka 

 

 

 

 

Atgal