Kalėdinė paroda „Šviesos prisiminimai“

2017-11-21

   

Panevėžio kraštotyros muziejuje nuo 2017 m. lapkričio 21 d. iki 2018 m. sausio 6 d. veikia paroda „Šviesos prisiminimai“.  Parodos atidarymas įvyks 2017 m.  gruodžio 5 d. 17 val.

   

Tamsoje ir šaltyje apmirusi gamta artėja į savo pradžią – baigiasi trumpiausių dienų laikotarpis, ateina Saulės ir dienos sugrįžimo šventės. Visi laukia gyvybės ir šviesos atsinaujinimo. Saulės atgimimo dieną į Žemę nusileidžia Kalėdos. Jos sušildo mūsų širdis brangiais vaikystės prisiminimais, troškimu, kad kiekviena gyvenimo diena būtų pripildyta artimųjų šilumos ir meilės, kad kelias, kuriuo toliau eisime, vestų į dvasios ramybę, santarvę, darną. Visiems reikia šviesos malonių. Tik šviesoje matome artimųjų akis, ji leidžia visokeriopai pažinti ir patirti.

   

Šviesą žmonės ir patys įstengia susikurti – uždega ugnį – žvakę, židinį, lempą. Nematoma, paslaptinga, išoriškai neapčiuopiama ji šviečia ir šildo. Per patį stebuklingiausią kalėdinį laikotarpį nuo seno žmonės stengdavosi, kad namuose būtų kuo daugiau šviesos. Net languose statydavo uždegtus žibintus ar žvakes. Namai būdavo puošiami šiaudinėmis žvaigždėmis, prie Kūčių stalo sėsdavo sužibus pirmajai vakaro žvaigždei. Žvaigžde dabar puošiame ir Kalėdų eglės viršūnę.

   

Kalėdinėje parodoje „Šviesos prisiminimai“ eksponuojame praėjusiame amžiuje žmogaus sukurtus šviesos šaltinius: liktarnas, žibalines ir primusines lempas, žibintus, žvakides. Eksponatai atkeliavę ir iš kaimo glūdumos pirkių, ir iš turtingų namų. Vienus jų žmonės pasigamino patys, kiti gi – išmanių meistrų rankų darbo rezultatas. Vieni naudoti ne tik kaip šviesos šaltiniai, bet buvo ir namų puošmena, su kitais kaime pasišviesdavo eidami į ūkinius pastatus.

   

Parodoje eksponuojami Pasvalio krašto muziejaus ir Panevėžio kraštotyros muziejaus fondų šviesos šaltiniai. Eksponatus prieš parodą restauravo ir ekspozicinę išvaizdą suteikė Panevėžio kraštotyros muziejaus metalo restauratorė Birutė Kaziukonienė.

   

Panevėžio kraštotyros muziejus ragina nepasiduoti tamsos pinklėms, įsileisti šviesą į namus ir į širdis į pačias tamsiausias dienas, kada jos labiausiai reikia. Tikimės, kad Jums suteikta proga išvysti senovinius šviesos šaltinius leis trumpam pajusti praeities dvelksmą, sukurs kalėdinę nuotaiką.

   

   šviesos prisiminimai

 

 

 

Atgal