Konferencijos IŠ PANEVĖŽIO PRAEITIES: JUOZAS ZIKARAS IR JO KULTŪRINĖ APLINKA akimirkos

2021-11-19

Konferencijos pranešimuose apžvelgtas Juozo Zikaro gyvenimo kelias, kūryba, darbinė, kūrybinė ir kultūrinė aplinka Panevėžyje 1919–1928 m., kai jis dirbo dailės mokytoju Panevėžio gimnazijoje, išskiriami su juo ir Panevėžio miestu susiję dailininkai.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus muziejininkė, Juozo Zikaro namų vadovė Rasa Jonė Ruibienė, remdamasi artimųjų prisiminimais, papasakojo apie skulptoriaus gyvenimą iki 1918 m., jos kolegė Vaiva Mikelionytė aptarė Juozo Zikaro kūrybą nuo paminklo laisvei iki futurizmo, Panevėžio kraštotyros muziejaus muziejininkė dr. Zita Pikelytė atskledė, kokia atmosfera formavosi Panevėžio gimnazijoje 1919–1928 m., priminė ir žymiausius gimnazistus – Juozo Zikaro mokinius, mokytojas-ekspertas Juozas Brazauskas kalbėjo apie „Laisvės“ skulptūros kūrimo aplinkybes, Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Lijana Natalevičienė supažindino su J. Zikaro mokinio dailininko Juozo Kaminsko veikla tarpukario Panevėžyje, Vilniaus dailės akademijos dėstytojas dr. Viktoras Liutkus pristatė ketvirtajame dešimtmetyje Panevėžio gimnazijoje dirbusio dailininko Vytauto Kairiūkščio gyvenimą ir kūrybą, Kauno miesto muziejaus edukatorius Giedrius Karpinskas apžvelgė Panevėžio katedrą dekoravusio dailininko Jono Mackevičiaus gyvenimo kelią, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto Menotyros katedros lektorius dr. Vaidas Petrulis atskleidė Panevėžio modernizacijos ženklus tarpukariu (1918–1940 m.), Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Ilona Mažylytė apžvelgė spaudą ir spaustuves tarpukario Panevėžyje.

Konferencijos akimirkas Gedimino Kartano nuotraukose