Laisvės gynėjų diena

2022-01-12

 

1991 m. sausį Lietuvai patyrus sovietų karinę agresiją, tūkstančiai Lietuvos žmonių drąsiai gynė atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę. Dvasios stiprybės ir nenugalimo ryžto kupini beginkliai žmonės stojo prieš sovietų agresoriaus tankus ir automatus. Nuo sovietų agresoriaus žuvo 14 Lietuvos laisvės gynėjų, šimtai jų buvo sužeisti. Svarbiausia tomis dienomis buvo žmonių susitelkimas šio pavojaus akivaizdoje. Vienybės simboliu tapo Nepriklausomybės aikštė, kurioje prie laužų daugelį dienų ir naktų budėjo iš visos Lietuvos atvykę žmonės. Kasmet Sausio 13-oji mums primena iškovotą pergalę – Lietuvos laisvę ir jos didvyrius – Laisvės gynėjus ir stiprina tikėjimą Lietuvos ateitimi.

 

Panevėžio kraštotyros muziejus kviečia prisijungti prie visuotinės pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“. Sausio 13 d., ketvirtadienį, 8 val. jau keturioliktą kartą 1991 m. žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimas bus pagerbtas languose dešimčiai minučių uždegant vienybės ir atminimo žvakutes.

 

Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio ekspozicijoje (Respublikos g. 17) iki kovo 5 d. veikia fotomenininko, Lietuvos nacionalinės premijos laureato Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Lietuva 1988–1993“. Ekspozicijos ir parodos lankymas nemokamas, apsilankyti galite II–V 10.00–18.00 val., VI 11.00–16 val.

 

Taip pat kviečiame virtualioje erdvėje žiūrėti panevėžiečio, kino operatoriaus Jono Čergelio sukurtą dokumentinį filmą „1991 m. sausio 13 d. Vilniuje ir Panevėžyje. Nuoroda: https://youtu.be/1Za0iSFe1j8. Filme pasakojama, kas tuo metu vyko Panevėžyje – miesto gatvėmis važinėjantys sunkvežimiai su sovietų kariais, iš Laisvės aikštės į Vilnių išvažiuojantys autobusai pilni panevėžiečių, pasiryžusių saugoti Parlamentą, sausio 13-osios nakties atgarsiai. Šie pasakojimai persipina su Vilniuje užfiksuotais vaizdais, jie gretinami su mūsų mieste nufilmuota medžiaga. Tokiu būdu detaliai atskleidžiama, kas vyko Vilniuje ir kas tuo pat metu vyko Panevėžyje. Filme panaudota J. Čergelio ir keturių vilniečių filmuota medžiaga.

 

 


 

 

 

Atgal