Mokymuose muziejininkams – dėmesys ir įstaigai, ir asmeniui

2022-09-26

 

Rugsėjo 22-23 dienomis Panevėžio kraštotyros muziejaus bei Preilių istorijos ir taikomosios dailės muziejaus muziejininkai gilino savo turimų žinių bagažą. Dviejų dienų mokymų Bistrampolio dvare metu buvo kalbama ne tik apie muziejaus, bet ir asmeninę gerovę bei lyderystę.

 

Pirmąją dieną savo patirtimi su darbuotojais dalijosi lektorė Lidija Laurinčiukienė bei poetas, filosofas, doc. Liutauras Degėsys.

 

L. Laurinčiukienė įvardijo sėkmingo lyderio savybes, veiksnius, kurie motyvuoja darbuotoją veikti.

 

Žmogų motyvuoja net kvapas“, – sakė lektorė ir pridūrė pastebinti tendenciją, jog žmonės nori būti sėkmingi, produktyvūs be sąnaudų.

 

Ar žinome, kaip motyvuoti save? Ar šalia esantys žmonės įkvepia? Atsakius į šiuos klausimus galima suprasti, ar nebuvo pakliūta į lyderystės spąstus.

 

L. Degėsys kėlė klausimus apie žmogaus kultūrą, žvilgsnį gilyn. Kultūra – motyvacija suprasti kitus ir kitokius, kultūra – kaip supratimas, kad kiti galėjo suprasti kitaip, kad įmanomos kitokios pasaulio interpretacijos.

 

Daugelis dalykų egzistuoja žmogaus galvoje ir daug jų pastebėti negalime, jeigu neturime konstrukto galvoje“, – kalbėjo Vilniaus pedagoginio universiteto Filosofijos katedros docentas.

 

Antrąją mokymų dieną muziejininkai pradėjo doc. dr. Rūtos Šermukšnytės paskaita „Muziejus kaip vietos dvasios (genius loci) „architektas“.

 

Terminas „genius loci“ neatsiejamas nuo sąvokų „gyvas“, „dinamiškas“, „funkcionuojantis kaip tam tikra kolektyvo gyvenamojo pasaulio dalis“. Pasak paskaitą vedusios lektorės, „turime austi audinį, nes antraip gali išnykti vietos dvasia (genius loci)“ – pasakoti istorijas apie upelius, šaltinius, akmenis, apie tai, kas sava ir atpažįstama.

 

Aptarti pirminiai daiktų kontekstai ir naudojimo, dokumentinės vertės, diskutuota provokuojančiu klausimu – ar muziejus – „mirusiųjų namai“?

 

Išgirsta teorija įprasminta ir praktinėmis, grupinėmis užduotimis.

 

Mokymus užbaigė aukščiausios kategorijos restauratoriaus, eksperto, buvusio kultūros ministro Arūno Bėkštos praktinė paskaita. Muziejininkai anonimiškai atsakinėjo į tikslingus lektoriaus užduotus klausimus, po kurių pavyko išsiaiškinti ir pagrindinius muziejų tikslus. Paaiškėjo, jog net 57 % respondentai mano, jog pagrindinis tikslas yra dalintis žiniomis, antra vieta pagal svarbą – apmąstymai (refleksija) 26%, džiaugsmas ir malonumas 13%, mokymasis (pažinimas) – 4%.

 

Panevėžio kraštotyros muziejaus ir Preilių istorijos ir taikomosios dailės muziejaus muziejininkų mokymai organizuojami įgyvendinant projektą Nr. ENI-LLB-1-244 „Istorinio ir kultūrinio tarpvalstybinio paveldo populiarinimas pasitelkiant muziejų naujoves“. Šį projektą finansuoja Europos Sąjunga.

 

Nuotraukos – fotografo Gedimino Kartano.

 

 

 

 

 

 

 

 

Atgal