Mūsų muziejus keičiasi – kuo galite prisidėti Jūs?

2019-04-10

Ar dar prisimenate, kaip atrodė Panevėžio kraštotyros muziejaus ekspozicijos iki rekonstrukcijos? Nuo 2018 m. balandžio 1 d. senosios ekspozicijos nebeveikia. Jos buvo išardytos, vieni eksponatai atgulė į saugyklas, kiti pateko pas restauratorius ekspozicinei būklei pagerinti. Rugsėjo mėnesį dviejų rekonstruojamų pastatų raktai buvo patikėti UAB „Kriautė“ statybininkams.



Visame pastate – ekspozicijos

Po rekonstrukcijos pagrindiniame muziejaus pastate neliks darbuotojų kabinetų – visos erdvės bus pritaikytos ekspozicijoms. Jau dabar administracija perkelta į anksčiau renovuotą pastatą, didžioji dalis Istorijos skyriaus darbuotojų įsikūrė Respublikos g. 34-ajame name, dalis laikinai – Laisvės aikštės 1-ajame name kartu su Etninės kultūros skyriaus darbuotojais. Visos edukatorės susispaudė nedideliame Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio muziejuje esančiame kabinete. Po rekonstrukcijos jos išsikels į trečiajame Moigių namų komplekso pastate įrengtą modernų edukacijos ir restauravimo centrą.



Ką nauja muziejuje ras lankytojai?

Vyresnio amžiaus ir negalią turinčius lankytojus turėtų nudžiuginti žinia, jog pagrindiniame pastate įrengiamas liftas nuo pat rūsio iki trečiojo aukšto, muziejų galės aplankyti ir neįgaliojo vežimėliu judantys žmonės. Akylesni panevėžiečiai jau turėjo pastebėti, jog pastatą papuošė nauji langai. Viduje įrengta moderni ventiliacijos sistema – tai pagerins ekspozicijų mikroklimatą ir eksponavimo sąlygas. Rengiamos net penkios naujos ekspozicijos. Išmoningai ir patraukliai įrengtose edukacinėse klasėse širdžiai mielą veiklą ras bet kokio amžiaus muziejaus lankytojas. Po ilgų diskusijų su muziejininkais dizaino įmonės „Klemencov Group“ dizaineriai parengė edukacinių klasių ir naujų ekspozicijų projektus, kurie bus pradėti įgyvendinti, kai tik statybininkai užbaigs savo darbus ir muziejininkams grąžins pastato raktus. Praeidami pro šalį matote, kaip kyla būsimo edukacijos ir restauravimo centro stogas, o pateikiamose nuotraukose matyti, kokie pokyčiai vyko muziejaus viduje.



Miesto istoriją kuriame mes patys

Naujų ekspozicijų kūrimas – ilgas, sunkus, daug laiko ir kūrybiškumo reikalaujantis darbas. Didžiausias iššūkis muziejininkams – sovietinio laikotarpio ekspozicija. Dar nemažai žmonių prisimena, kaip atrodė miestas ir gyvenimas pilkojoje zonoje. Mūsų užduotis – kuo taikliau parodyti skirtumą tarp egzistavusios pilkos kasdienybės ir deklaruoto džiaugsmingo gyvenimo. Kuriant šią ekspoziciją, atrenkant eksponatus, ypatingai daug kyla diskusijų ir ginčų. Norėdami kuo tiksliau atspindėti kasdienybę, ieškome labiausiai sumanymus išpildančių eksponatų. Visi esame savojo miesto dalis, savo darbais kuriame miesto gerovę, o kartu – ir miesto istoriją. Kiekvienas galime prisidėti prie miesto istorijos išsaugojimo, įprasminimo. Daugelio garbaus amžiaus panevėžiečių namuose rastume šeštą–septintą dešimtmetį reprezentuojančių daiktų.



Kuo galėtumėte prisidėti Jūs?

Ekspozicijos kūrėjai planuoja įrengti sovietinio laikotarpio virtuvės interjerą ir būtų labai dėkingi, jei galėtumėte pasiūlyti šeštame–septintame dešimtmečiais naudotus vis dar geros būklės virtuvės baldus, šaldytuvą, dviejų angų dujinę viryklę, taburetes, virtuvėje kabėjusį šviestuvą, namų apyvokos daiktų (indų, pieno, grietinės, limonado butelių ir kt.), dekoratyvių elementų, rezginių produktams nešti, aprangos detalių (prijuostę, lietsargį, lietpaltį ir pan.), konservų etikečių ir t. t. Jūsų moraliai pasenę, nebenaudojami daiktai gali įgauti naują gyvenimą – supažindinti jaunimą su to meto kasdienybe. Jei turite kuo pasidalinti, skambinkite Emilijai Juškienei tel. 8 682 51615.

 
Istorijos skyriaus vedėja Zita Pikelytė



G. Kartano nuotraukose:

1. Buvę administracijos kabinetai pirmame aukšte. 2018 m. rugsėjo 22 d.

2. Muziejaus fojė. 2018 m. spalio 20 d.

3. Antrame aukšte kabineto vietoje iškirsta lifto šachta. 2018 m. lapkričio 20 d.

4. Būsimo edukacijos ir restauravimo centro laiptinė. 2018 m. lapkričio 20 d.

Atgal