Muziejininkai išvykoje sėmėsi patirties

2018-12-18

Baigiantis lapkričiui, Panevėžio kraštotyros muziejaus darbuotojai lankėsi neseniai duris atvėrusiame MO modernaus meno muziejuje. Kadangi mūsų muziejus šiuo metu yra renovuojamas, kuriamos naujos ekspozicijos, todėl buvo aktualu pamatyti sostinėje įsikūrusį inovatyvų muziejų, pasisemti patirties. Jis įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva. Sukauptą 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų.

MO muziejus – tai puiki laisvalaikio praleidimo vieta, pritraukianti lankytojus: čia galima aplankyti parodas, žiūrėti kino filmus, koncertus, dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose. Mums lankantis, buvo eksponuojama paroda „Visas menas – apie mus“. Tai muziejaus kolekcija, apimanti laikotarpį nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Profesionali gidė pristatė to laikmečio kūrinius, supažindino su jų autoriais, padėjo įsigilinti, ką menininkai norėjo perteikti. Vėliau apžiūrėjome Mažojoje salėje esančią fotografijų parodą, parodos „Visas menas – apie mus“ tęsinį. Fotografijose atsiskleidė sovietmetis kaip meno reiškinys: dar, rodos, netolima praeitis, istoriniai įvykiai, kasdienybė.

Gilų sukrečiantį įspūdį paliko antroji kelionės dalis – Tuskulėnų dvaras ir parkas, atskleidęs savo paslaptis. Dvaro teritorija – tai sovietinių okupantų brutalumą ir žiaurumą liudijanti vieta: čia 1944–1947 m. buvo slapta užkasti šimtai NKGB (MGB) vidaus kalėjime kalintų, vėliau žiauriai nužudytų žmonių palaikai. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse aplankėme koplyčią-kolumbariumą, pagerbėme sovietinio totalitarinio režimo aukų amžinojo poilsio vietą.

Dalinamės išvykos nuotraukomis. Nuotraukų autorius Gediminas Kartanas.