Panevėžio kraštotyros muziejaus dokumentas – pakeliui į UNESCO

2016-01-13

Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinės UNESCO komisijos kartu su atminties institucijomis rengia bendrą paraišką, kad sudaryta bendra Sibiro tremtinių laiškų ant beržo tošies kolekcija būtų įtraukta į UNESCO Tarptautinį dokumentinio paveldo registrą “Pasaulio atmintis”. Prie šios paraiškos prisideda ir Panevėžio kraštotyros muziejus. Paraiškai yra pristatomas Lietuvos kariuomenės karininko majoro Juozo Rinkevičiaus (1899–1945) rašytas atvirlaiškis ant beržo tošies, siųstas iš lagerio Rešotuose (Nižnij Ingašo rajonas, Krasnojarsko kraštas) į Panevėžį motinai Julijai Rinkevičienei 1944 m. liepos 16 d. Šeimos išsaugotą atvirlaiškį Panevėžio kraštotyros muziejui 1991 m. gruodžio 10 d. perdavė sūnus Rimantas Rinkevičius (1928–2014).

Tokie lietuvių tremtinių laiškai jau yra įtraukti į UNESCO Pasaulio atminties Lietuvos nacionalinį registrą. Pasaulio atminties registras yra visuotinę vertę turinčių dokumentų, rankraščių, garso ir vaizdo, kitokios archyvinės medžiagos sąvadas.

Šiuo metu Estijoje yra įregistruota 35 Sibiro tremtinių laiškai rašyti ant beržo tošies, Latvijoje – 43, Lietuvoje – apie 40 laiškų. Tai dar negalutinis skaičius, jis gali didėti. Šie laiškai saugomi muziejuose, bibliotekose, valstybiniuose ir privačiuose archyvuose. Didžiausią tokių dokumentų kolekciją Lietuvoje saugo Genocido aukų muziejus. Panevėžio apskrities saugyklose saugomi tik du tokie laiškai – Panevėžio kraštotyros muziejuje ir Biržų krašto muziejuje „Sėla“

Sibire augančių beržų (ten yra keletas rūšių) tošis patvaresnė, todėl laiškai išsilaikė iki mūsų dienų.

 

Atgal