Po dvejų metų pertraukos Panevėžyje įvyko (ne)tradicinė „Muziejų naktis“

2021-05-18

Praėjusį šeštadienį, gegužės 15 d., įvyko Tarptautinei muziejų dienai skirtas renginys „Muziejų naktis 2021“. Šiais metais prie Panevėžio kraštotyros muziejaus prisijungė ir kiti miesto kultūros židiniai: G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Dailės galerija ir Stasio Eidrigevičiaus menų centras.

Ilgai laukta „Muziejų naktis“ Panevėžyje įvyko po dvejų metų pertraukos. 2020 m. dėl visą pasaulį sukausčiusios COVID-19 pandemijos renginys nebuvo organizuojamas. Koronaviruso nulemtos taisyklės daugelio nebestebina – prieš renginį lankytojai privalėjo iš anksto registruotis, kad galėtų apsilankyti Kraštotyros muziejuje ir G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje. Dailės galerijos, Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio ekspozicijos lankytojai galėjo registruotis vietoje.

Miestiečiai ir miesto svečiai išties pasiilgo kultūros ir renginių. Tai patvirtino aktyvi išankstinė registracija – norinčių dalyvauti „Muziejų nakties“ renginyje ir ekskursijose netrūko, užpildytos visos vietos.

Kultūros renginių išsiilgusių miestiečių šiemet laukė spalvinga „Muziejų nakties“ programa. Panevėžio kraštotyros muziejus kvietė pamatyti ekspoziciją „Epochų dialogai“ ir fotografijų parodą „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“, kur lankytojus pasitiko pats parodos autorius Evaldas Ivanauskas. Renginio dalyviai supažindinti su muziejaus Edukacijos centru ir trimis edukacinėmis klasėmis, kuriose laukė netikėtos užduotys. Vidiniame muziejaus kieme pristatytos muziejaus išleistos knygos ir nauja lauko paroda. Ekskursijos „Muziejaus pastatai kalba“ metu kartu su muziejaus direktoriumi dr. Arūnu Astramsku aplankytos vietos, kuriose yra arba anksčiau buvo Panevėžio kraštotyros muziejus. Renginio dalyviai neaplenkė ir Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio ekspozicijos.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės biblioteka „Muziejų nakties“ renginiuose dalyvavo jau ketvirtąjį kartą. Lankytojai buvo kviečiami apžiūrėti bibliotekos erdves ir parodas, susipažinti su bibliotekos architektūra, istorija ir paslaugomis. Gidai lankytojus vedžiojo po leidinių, dokumentų, piešinių parodas ir tas bibliotekos vietas, kurios įprastai nėra prieinamos skaitytojams.

Panevėžio miesto dailės galerijoje miestiečiai galėjo apžiūrėti parodą „Panevėžio krašto tautodailė“, keramikos menininkės Rimos Leipuvienės parodą „Vieneri metai“, Panevėžio tarptautinių keramikos simpoziumų kolekcijos parodą „Dėlionės“ ir Panevėžio fotomenininkų metų parodą „Sugrįžimas“. Lankytojams pristatyta rekonstruojamos J. Čerkeso-Besparnio sodybos vizija. Dailės galerijoje esančiame Stasio Eidrigevičiaus menų centro stende lankytojai supažindinti su menų centro veiklomis.

Praūžus „Muziejų nakčiai“ minėta Tarptautinė muziejų diena. Gegužės 18 d. muziejaus fojė direktorius A. Astramskas pasveikino visus muziejininkus ir įteikė du padėkos raštus. „Metų muziejaus bičiule“ nominuota Vida Beinortienė. Ji Panevėžio kraštotyros muziejui padovanojo savo vyro ir bendražygio Juliaus Beinorto gyvenimą bei politinę, visuomeninę ir pogrindinę veiklą atspindinčią kolekciją – fotografijų, dokumentų, knygų, asmeninių daiktų. Už aktyvų ir nuoširdų darbą Panevėžio kraštotyros muziejuje „Metų muziejininke“ nominuota Edukacijos ir informacijos skyriaus vedėja Agnė Šablinskienė. Plačiau – „Gerų naujienų“ televizijos reportaže.

Vyresnioji muziejininkė-atstovė informacijai Ieva Šimoliūnaitė