Po rekonstrukcijos atidarytame Panevėžio kraštotyros muziejuje – išskirtinė paroda

2020-11-09

 

Nuo spalio 24 d. po daugiau nei dvejus metus trukusios rekonstrukcijos lankytojams duris atvėrusiame Panevėžio kraštotyros muziejuje veikia Evaldo Ivanausko skaitmeninių fotografijų paroda „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“. Joje eksponuojama vienuolika E. Ivanausko darbų ir dvidešimt vienas Miežiškių fotografo Vinco Firinausko (1892–1975) stiklo negatyvų skaitmeninis atspaudas – būtent šių nuotraukų herojai buvo perkelti į naujus kūrinius.

 

Evaldas Ivanauskas – šių dienų Panevėžio fotomenininkas, aktyviai dalyvaujantis parodose, konkursuose ne tik Lietuvoje. Vincas Firinauskas – mažo miestelio prieškario fotografas, šio amato išmokęs iš garsaus Panevėžio fotografo ir atvirukų leidėjo Jankelio Trakmano. Ėmęsis savarankiško verslo, pirmiausiai fotoateljė jis atidarė netoli tėviškės – Debeikiuose, o aprimus Pirmojo pasaulinio karo audroms įsikūrė Miežiškiuose netoli Panevėžio. Kaip ir daugelis miestelių fotografų, daugiausiai atlikdavo užsakymus – fiksavo vestuves, laidotuves, reikšmingesnius bendruomenės gyvenimo įvykius, mokytojus ir moksleivius mokyklose, įvairių organizacijų susibūrimus, bičiulius ir kaimynus savose sodybose ar gamtoje, ir, žinoma, portretavo žmones.

 

Kai kurios V. Firinausko nuotraukos – tarsi etnografiniai paveikslėliai iš tuomet sparčiai modernėjančios Lietuvos. Jose užfiksuoti kaimo žmonių kasdieniai darbai, vis labiau nykstančios buities detalės, tradicinės ūkininkų pirkios, suręstos iš rąstų, šiaudais dengtais stogais, su išpuoselėtais darželiais prie langų. O šalia – ir pažangos elementai: dviračiai, motociklai, automobiliai, kuliamosios mašinos, naujakurių sodybos, statomi visuomeninės paskirties pastatai.

  

2002 m. fotografo sūnus Aleksas Panevėžio kraštotyros muziejui padovanojo per 2000 išlikusių tėvo stiklo negatyvų. Gavę tokią unikalią dovaną, muziejininkai ėmėsi sklaidos: buvo pasirūpinta negatyvų suskaitmeninimu, šį darbą atliko fotomenininkas Saulius Saladūnas, parengta V. Firinausko fotografijų paroda, išleistas nedidelis fotografą pristatantis leidinys. Jo dailininkas ir buvo E. Ivanauskas.

  

Kuo V. Firinauskas išsiskiria iš kitų tarpukario miestelių fotografų? Kodėl būtent jis įkvėpė šių dienų kūrėją imtis tokios originalios idėjos?

 

Regis, V. Firinauskas gebėjo prisijaukinti portretuojamus žmones. Priešais kamerą jie nėra pernelyg drovūs ar susikaustę, kartais susikaupę, paskendę savo mintyse, kartais drąsiai ir atvirai žvelgiantys į objektyvą, bet visada – pakiliai, šventiškai nusiteikę. O vaikai – smalsūs, nustebę, nekantriai laukiantys, kas tuoj nutiks. Pasak E. Ivanausko, labiausiai jam įstrigo besifotografuojančių žmonių iškilmingumas. Kūrėjo dėmesį patraukė jų akyse, veidų išraiškose, povyzose sustingusi praeities laiko dvasia, kurią buvo smalsu perkelti į šių laikų kūrinius.

 

Ciklas „Pašnekesiai su Vincu Firinausku“ kurtas šešiolika metų – nuo 2004-ųjų. Kiekvienas darbas ilgai brandintas, turintis gilią prasmę, patraukiantis ir prirakinantis žiūrovų dėmesį. Daugiau nei prieš pusšimtį metų prisiminimams nusifotografavę žmonės, tiksliau jų veidai, figūros, naujuose kūriniuose perteikia jau kitą – kito laikmečio fotomenininko sumanytą ir sumodeliuotą idėją. Kiekvieno darbo pavadinimas – tarsi raktas į užkoduotą pasakojimą, kurį kiekvienas žiūrovas gali perskaityti ir interpretuoti savaip.

 

Patiems aistringiausiems fotografijos meno gerbėjams išleistas ir parodos katalogas, kuriame šalia abiejų fotografų darbų pateikiami Evaldo Ivanausko, Zitos Pikelytės ir Virginijaus Kinčinaičio tekstai. Projekto kuratorė – dr. Zita Pikelytė. Parodos parengimą ir katalogo leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė.

 

Dėl šalyje įvesto karantino parodos lankymas, pristatymas ir susitikimai su autoriumi nukelti į vėlesnį laiką, kai atslūgs Covid-19 viruso banga. Pasikeitus situacijai apie vyksiančius renginius bus paskelbta Panevėžio kraštotyros muziejaus svetainėje, socialiniuose tinkluose. Virtualų parodos pristatymą galima pažiūrėti lapkričio 7 d. LRT laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže.

  

Muziejuje paroda bus eksponuojama iki 2021 metų liepos 31 dienos.

 

 

 

 

E. Ivanauskas „Žana d'Ark“

 

 

 

 

Zita Pikelytė

Panevėžio kraštotyros muziejaus Istorijos skyriaus vedėja

 

Atgal