Pristatome skulptūrinę kompoziciją „Prakartėlė“

2022-12-21

 

Visas krikščioniškas pasaulis turi tradiciją Šv. Kalėdoms rengti prakartėles, vaizduojančias Jėzaus Kristaus gimimą. Beveik visose kalbose šis žodis reiškia ėdžias, nes tokia buvo Kūdikėlio Jėzaus gimimo istorija. Ankstyvieji III a. krikščionys pradėjo per Šv. Kalėdas inscenizuoti tvartelį Betliejaus oloje. Labiausiai prakartėles išpopuliarino šv. Pranciškus Asyžietis, 1223 m. Greccio vietovėje (Italija) įrengęs pirmąją gyvą prakartėlę. Pirmą skulptūrinę prakartėlę 1290–1292 m. sukūrė Arnolfo di Cambio Romos Santa Maria Maggiore bazilikoje.

 

Nuo XIII a. prakartėlės pradėtos rengti ne tik bažnyčiose, viešosiose vietose, bet ir šeimose. Atsirado net prakartėlių gamybos cechai, jos buvo gaminamos iš įvairių medžiagų. Plėtėsi ir prakartėlės personažų kiekis: nuo Kūdikėlio, Švč. Mergelės Marijos, Šv. Juozapo, trijų karalių, piemenėlių, kelių gyvūnėlių iki viso kaimo ar miestelio bendruomenės. Prakartėlės ypač populiarios Italijoje, Austrijoje, Bavarijoje.

 

Mūsų muziejus rudenį gavo dovaną – žinomo pedagogo ir tautodailininko Vitoldo Razmislavičiaus (1926–2011) medžio drožinių kolekciją. Tarp kitų darbų ir skulptūrinė kompozicija „Prakartėlė“, drožta 1993–1995 m. Tokio eksponato kol kas neturėjome.

 

Dėkojame V. Razmislavičiaus sūnui Raimundui už dovaną ir kviečiame užsukti į muziejų pamatyti iš medžio drožtas, spalvingai dažytas lietuviškos prakartėlės figūrėles.

 

G. Kartano nuotr.

 

Atgal