Džojos Gundos Barysaitės fotografijų paroda „Adamkai“

2017-09-06

   

Nuo rugsėjo 5 iki spalio 31 dienos Panevėžio kraštotyros muziejaus Moigių salėje veikia Džojos Gundos Barysaitės fotografijų paroda „Adamkai“. Parodoje eksponuojamos 56 spalvotos fotografijos, atspindinčios kadenciją baigusio Lietuvos Prezidento Valdo Adamkaus ir buvusios pirmosios damos Almos Adamkienės veiklos ir gyvenimo akimirkas.

   

Džoja Gunda Barysaitė fotografija susidomėjo vienuoliktoje klasėje. Tam įtakos turėjo Džojos tėtis, žymus šalies fotožurnalistas. Prieš darbą prezidentūroje, Dž. Barysaitė mokėsi Vilniaus universitete, ilgą laiką dirbo savaitraščio „Literatūra ir menas“ fotografe ir atsakingąja sekretore, laikraščio „Lietuvos žinios“ – fotokorespondente. Fotografė Lietuvoje taip pat buvo žinoma garsių menininkų portretais.

   

Dž. Barysaitė pirmą kartą su V. Adamkumi susipažino, kai dirbdama žurnale „Literatūra ir menas“ kurį laiką gyveno Amerikoje. Nuo 1998 m. Džoja Barysaitė – LR prezidentūros fotografė, lydėjusi Prezidentą Valdą Adamkų ir Almą Adamkienę į oficialius priėmimus bei keliones, įamžindama susitikimus su aukščiausiais ir įtakingiausiais pasaulio lyderiais, į įvairias šventes, renginius, susitikimus su žmonėmis. Dar vykstant prezidento rinkimų kampanijai, fotografė fiksavo kiekvieną V. Adamkaus žingsnį ir tai tęsė abi kadencijas, lydėdama prezidentą po įvairius pasaulio kampelius.

   

Artėjant Valdo ir Almos Adamkų 65-erių bendro gyvenimo metų jubiliejui, Dž. Barysaitė nutarė surengti fotografijų parodą, nes archyve radosi nemažai nuotraukų, kurios dar nebuvo niekur publikuotos. Fotografės paroda buvo staigmena ir Adamkams. Nuotraukose Prezidentas Valdas Adamkus ir ponia Alma įamžinti namų aplinkoje, oficialiuose susitikimuose, išvykose. Daug gražių momentų užfiksuota Adamkų namuose Turniškėse ir LR prezidentūroje. Taip pat yra nuotraukų darytų Kaune, Nidoje, Seredžiuje ir užsienyje – Vašingtone (JAV), Atėnuose (Graikija), šalia Tadž Mahalo (Indija) ar pakeliui iš Bulgarijos.

   

Rugsėjo 13 d. Panevėžio kraštotyros muziejaus lankytojai turėjo progą susitikti su parodos autore. Fotografė pasidalino prisiminimais apie savo darbo pradžią prezidentūroje, apie likimo dovaną – pažintį su Valdu ir Alma Adamkais. Dž. Barysaitė prisipažino, kad prezidento šeima jai visuomet imponavo ir žavėjo, kad Valdas ir Alma Adamkai yra tobulos šeimos pavyzdys, kai per gyvenimo džiaugsmus ir sunkumus, kovojant su ligomis, galima eiti kartu. Fotografė atskleidė, kad ir oficialioje, ir neoficialioje aplinkoje – namuose, prezidentas toks pat šiltas ir paprastas. Autorė papasakojo, ką reiškia būti prezidento fotografe – tai didelė atsakomybė ir didelio atsidavimo reikalaujantis darbas. Keliauti tekdavo daug, kartais tekdavo keltis 5 valandą ryto ir skristi į kažkurią užsienio šalį, grįžti vėlai vakare ir kitą dieną jau ryte būti darbe. Kartais vakare net nespėdavo išsikrauti lagaminų, o iš ryto ir vėl tekdavo leistis į naują kelionę. Fotografė keliavo ir į pavojingas šalis, tokias kaip Afganistanas. Jai teko išgyventi ir Rugsėjo 11-osios įvykius Amerikoje, kai kartu su Prezidentu ten viešėjo oficialaus vizito metu. Nors kelionės reikalavo daug fizinių ir psichologinių jėgų, bet dirbti su V. Adamkumi, kaip prisipažino fotografė, buvo didžiulis malonumas ir džiaugsmas.

   

Parodos „Adamkai“ nuotraukų kuriama atmosfera suteikia ypatingą jausmą. Ji leidžia iš arčiau pažvelgti į prezidento Valdo Adamkaus ir jo žmonos Almos gyvenimą laisvesnėmis minutėmis, tarsi lankantis svečiuose pas prezidentą arba pasijusti stovint šalia ekscelencijos svarbiausiais šalies valdymo ir atstovavimo Lietuvai momentais.

   

Dž. Barysaitės nuotraukos buvo eksponuotos parodose Lietuvoje ir užsienyje, daug jų publikuota V. Adamkaus dienoraščių knygose bei kituose leidiniuose.

   

Maloniai kviečiame aplankyti parodą.

   

Emilis Jocius

   

Nuotraukų galerijoje susitikimo su fotografe akimirkos. Gedimino Kartano nuotraukos.

Atgal