Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžiui – 32

2020-06-03

Lygiai prieš 32 metus Lietuvos mokslo ir meno žmonės susibūrė į Sąjūdžio iniciatyvinę grupę. 1988 m. birželio 3 d. 18-tą valandą Lietuvos mokslų akademijos centrinių rūmų salėje prasidėjo susirinkimas, kuriame buvo diskutuojama apie tolesnį krašto likimą. Į susirinkimą atvyko apie pusė tūkstančio žmonių. Šiame mokslo, meno ir kultūros žmonių susitikime buvo numatyti tokie klausimai: kultūros likimas, ekonominės pertvarkos, politiniai pokyčiai ir kita. Tačiau rafinuotus akademinius pasisakymus pakeitė audringos diskusijos apie to meto realybę.

  

Visi susirinkusieji salėje galėjo užsirašyti į Sąjūdžio rėmėjų sąrašus. Į iniciatyvinės grupės sudėtį buvo siūlomi tie žmonės, kurie savo pasisakymais išreiškė asmenines pozicijas bei požiūrį dėl Lietuvos ateities. Už kiekvieną siūlomą kandidatą buvo balsuojama plojimais. Ne visi jų susilaukė tiek, kad galėtų tapti grupės nariais. Ir taip 1988 metų birželio 3-ą dieną gimė Sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Joje nepriklausomybininkų branduolį sudarė prof. muzikologas V. Landsbergis, architektas A. Skučas, fizikas dr. Z. Vaišvila, kompozitorius prof. J. Juzeliūnas, filosofas A. Juozaitis. Dalį kolektyvo sudarė „perestroikininkai“.

   

Įsteigus iniciatyvinę grupę prasidėjo aktyvus darbas. Jau birželio 8-ąją įvyko pirmasis iniciatyvinės grupės susirinkimas Vilniaus Žemutinėje pilyje, išlikusioje valdovų rūmų dalyje.

   

  

                         

 

Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Panevėžio iniciatyvinės grupės suorganizuotas pirmasis mitingas mieste.

1988 m. rugsėjo 11 d. Fotografas Antanas Gylys

  

 

 

Muziejininkė Giedrė Baltuškienė

 

 

Atgal