„Tramtatulis 2019“ Panevėžio muziejuje

2019-04-29

Nors Panevėžio kraštotyros muziejuje vyksta renovacija, veiklos jame netrūksta. Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio ekspozicijoje kovo 6 d. vyko vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis 2019“ Panevėžio miesto atrankos ratas. Apie šį konkursą pasakoja Panevėžio kraštotyros muziejaus Etninės kultūros skyriaus vedėja, vietinių atrankos ratų komisijos pirmininkė, Aukštaitijos regiono atrankos rato koordinatorė LINA VILIENĖ.

 

Šį pavasarį per visą Lietuvą, neaplenkdamas Aukštaitijos ir Panevėžio miesto nuskambėjo vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkursas „Tramtatulis 2019“. Tai nuo 2005 m. Lietuvos nacionalinio kultūros centro rengiamas konkursas, kurio tikslas – skatinti jaunąją kartą domėtis savo krašto tradicine kultūra, skleisti liaudies kūrybą, ugdyti jaunuosius pavienius folkloro atlikėjus (dainininkus, muzikantus, pasakotojus). Šiais metais konkursas buvo skiriamas lietuvių tautosakos rinkėjo ir leidėjo Antano Juškos 200 metų sukakčiai paminėti.

Pirmiausia kiekvienas rajonas surengė vietinius atrankos ratus, kuriuose vaikai tarmiškai pasakojo, dainavo savo krašto dainas ar grojo to karšto instrumentinius kūrinius. Labiausiai išsiskyrė Biržų rajono atlikėjai, kurie skambino sutartines penkiastygėmis kanklėmis bei jas pūtė ragais ir skudučiais, tuo patvirtindami, kad Biržų krašto savitos sutartinės ir jų atlikimas gyvas ir perduodamas iš kartos į kartą puikių mokytojų Aušros Trapulionytės-Butkauskienės ir Nijolės Kaulinienės. Ne veltui 2019 m. Biržų krašto sutartinės ir jų atlikimo tradicijos įtrauktos į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Savo krašto tarmės išlaikymu ir tos tarmės grožio atskleidimu, išsiskyrė Kupiškio rajono pasakotojai, tarmiškai pristatę Kupiškio krašto piliakalnius, sakmes ir pasakas. Vaikams kupiškėnų tarmės paslaptis padėjo atskleisti mokytojos Dalia Kaktienė ir Alma Pustovaitienė.

Panevėžio mieste taip pat vyko šio konkurso atrankos ratas, nors ir negausus būrys dalyvių, bet išgirdome ir panevėžiškių tarmę, kuria įdomius pasakojimus apie „vakaruškas“ pasakojo „Vilties“ progimnazijos pasakotoja Vasarė Dijokaitė (mokytoja Vytalija Masiulienė), „Minties“ gimnazijos pasakorius Tautvydas Šimonis priminė apie Čičinską (mokytoja Birutė Beresnevičienė). Skambias aukštaitiškas dainas dainavo dainininkės Eglė Malinauskaitė ir Teklė Vilytė bei senaisiais liaudies instrumentais grojo Pšibišauskų šeimos muzikantai Saulė, Rugilė ir Martynas iš Panevėžio vaikų folkloro ansamblio „Sierčikai“. „Beržų“ progimnazijos skudutininkių ansamblis, kurias paruošė mokytoja R.Jurkienė, pūtė skudučių sutartines.

Visi Panevėžio miesto atlikėjai dalyvavo ir šio konkurso Aukštaitijos regiono atrankos rate, kuriame varžėsi pasakotojai, dainininkai bei muzikantai iš Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Joniškio, Pakruojo, Kėdainių, Panevėžio rajonų bei Panevėžio miesto – daugiau kaip 100 dalyvių, kuriuos paruošė per 40 mokytojų. Visą dieną „Vilties“ progimnazijos salėje skambėjo dainos, tarmiški pasakojimai bei kanklėmis, lamzdeliais, skudučiais, armonikomis bei tradicinių kapelų atliekami tradiciniai, instrumentiniai kūriniai. Sudėtingas ir atsakingas darbas – atrinkti laureatus – teko vertinimo komisijai: Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotojai etninės kultūros veikloms Vidai Šatkauskienei, Etninės kultūros skyriaus vedėjai Jūratei Šemetaitei ir humanitarinių mokslų daktarui Gvidui Viliui. Iš Aukštaitijos regiono atrankos turo 65 pasirodymų, komisija atrinko 20 laureatų, kurie balandžio 13–14 d. dalyvavo Nacionaliniame Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „TRAMTATULIS“ rate ir atstovavo Aukštaitiją. Panevėžio miestą Nacionaliniame rate atstovavo Panevėžio vaikų folkloro ansamblio „Sierčikai“ dainininkės ir muzikantai.

Kitas „Tramtatulio“ konkursas vyks 2021 metais. Tikimės, kad Panevėžio mieste, atsiras daugiau mokytojų, kurie skatins vaikus ir jaunimą domėtis savo krašto tradicine kultūra, ugdys jaunuosius pavienius folkloro atlikėjus – dainininkus, muzikantus, pasakotojus.

Panevėžio vaikų folkloro ansamblio „Sierčikai“ muzikantai Rugilė, Saulė ir Martynas Pšibišauskai

„Vilties“ progimnazijos pasakotoja Vasarė Dijokaitė

Panevėžio vaikų folkloro ansamblio „Sierčikai“ dainininkės Teklė Vilytė ir Eglė Malinauskaitė.

„Minties“ gimnazijos pasakotojas Tautvydas Šimonis

Atgal