Velykų būgnai: Vadokliai

Nacionalinį nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė Velykų būgnų mušimo tradicija Aukštaitijoje

2020-04-06

Velykų būgnų mušimo tradicija Aukštaitijoje

 

Nuo XIX a. su pertrūkiais įvairiose Aukštaitijos regiono parapijose – Pašvitinyje, Vadokliuose, Raguvoje, Rokiškyje ir kitur – šv. Velykų rytą vieno ar dviejų būgnų garsai žadina vietos žmones, simboliškai – ir pavasario gamtą, žemę, sveikina saulę bei iškilmingai kviečia į šv. Mišias.

  

Panevėžio kraštotyros muziejaus Etninės kultūros skyrius nuo 1991 m. vykdo platų gyvųjų etninės kultūros paveldo židinių fiksavimą Aukštaitijos regione. 1994 m. Panevėžio r. Vadoklių miestelyje dokumentuotas unikalus, kaip manyta, Lietuvoje jau XX a. pradžioje išnykęs paprotys Velykų rytą, tekant saulei, mušti būgną (kaip vadokliečiai sako – Velykų būgną), stebėta jo kaita.

  

2004 m. Pakruojo r., Pašvitinyje, užfiksuotas dviejų būgnų mušimas Velykų rytą. Vėliau ši tradicija paminėta ir Žemaitijoje – Kartenoje, Kuliuose, Žemaičių Naumiestyje, Akmenėje.

   

2013 m. restauruotas daugiau nei 100 metų senumo būgnas ir atgaivinta Velykų būgno mušimo tradicija Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje. Raguvos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje yra išlikę būgno-katilo rėmai, kurie naudojami Didįjį šeštadienį per ugnies šventinimo apeigas.

  

Užrašyti pasakojimai apie būgnų mušimo paprotį, buvusį prieš karą beveik visoje Šiaurės ir Vidurio Aukštaitijoje.

  

Surinktos medžiagos pagrindu sumontuotas vaizdo filmas „Velykų būgnai“.

  

Būgnų mušimo tradicija Vadokliuose nenutrūkusi ir gyvuoja iki šių dienų.

  

Panevėžio rajono Vadoklių kultūros centro ir Panevėžio kraštotyros muziejaus teikimu Velykų būgnų mušimo tradicija Aukštaitijoje įrašyta į Nacionalinį nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

  

 

Kaip yra mušamas Velykų būgnas galite pamatyti šiame vaizdo įraše: https://www.youtube.com/watch?v=hAbsiYl4eQA&feature=youtu.be.

   

 

Panevėžio kraštotyros muziejaus Etninės kultūros skyrius

Nuotraukos iš Panevėžio kraštotyros muziejaus Etninės kultūros skyriaus fotografijų archyvo

Atgal